Przejdź do treści

Zalety korzystania z czujników parkowania

Nowe technologie cały czas pojawiające się na rynku motoryzacyjnym poza tym, że znajdują zastosowanie w nowych modelach, są również dedykowane dla starszych samochodów do samodzielnego montażu. Mają one na celu wspomóc początkujących kierowców, ale także ułatwić poruszanie się dużymi pojazdami.

Czujniki ułatwiające manewrowanie

czujniki cofaniaW popularnych SUV-ach dawniej nie pojawiały się żadne systemy wspomagające oszacowanie odległości od innego samochodu podczas parkowania, a tym bardziej nie było mowy o licznych kamerkach dokoła auta. Teraz jednak każdy dostrzega zalety korzystania z wszystkich udogodnień, zakupują więc osobne urządzenia, które samodzielnie można zamontować. Czujniki parkowania to tylko jeden z popularnych systemów, jednak ze względu na korzystne ceny wybierany jest najczęściej. Właściciele zarówno dużych, jak i małych pojazdów początkowo decydowali się tylko na urządzenia dedykowane do montażu w tylnej części samochodu. Aktualnie dostępne są również czujniki na przód, aby wspomóc parkowanie określając odległość po obu stronach pojazdu. Samochodowe czujniki cofania załączają się po każdorazowym załączeniu biegu wstecznego. Czujki montowane są w zderzaku od strony wewnętrznej

, w miejscach wcześniej do tego wyznaczonych. Każdy model od pewnego rocznika posiada konkretny punkt, gdzie doprowadzony jest prąd od świateł wstecznych.

czujniki cofaniaTaki system daje każdemu kierowcy wiele korzyści, między innymi pozwala lepiej wyczuć rozmiary pojazdu, ale także parkowanie w ciasnych miejscach nie stanowi już tak dużego problemu jak dawniej. Dzięki czujnikom dostaje się informacje jaka odległość dzieli nas od najbliższej przeszkody, oraz na ile możemy jeszcze się cofnąć, by nie uszkodzić ani naszego, ani obcego pojazdu. Redukcja ryzyka zarysowania świeżego lakieru niewielkim kosztem przekonuje coraz większą ilość kierowców. Decydują się oni na zakup mniej lub bardziej zaawansowanych modeli dedykowanych do samodzielnego montażu. Warto jednak pamiętać, że nawet takie urządzenie może się mylić i nie należy sugerować się tylko jego pomiarami. Każdy kierowca przez lata prowadzenia pojazdów starał się nauczyć parkować za pomocą konkretnej techniki, bądź jak najdokładniej wyczuć każdy samochód. Teraz jednak większość z nich korzysta z wielu systemów stanowiących niezbędne wyposażenie zwłaszcza większych modeli.

Czujniki cofania bez względu na model cieszą się dużym zainteresowaniem, jednak aby sprostać oczekiwaniom każdego kierowcy na rynku znajdują się zarówno systemy informujące za pomocą sygnału dźwiękowego, ale również te wyposażone w ekran informujący o odległości od najbliższej przeszkody. Takie czujniki znacznie ułatwiają parkowanie w centrach handlowych, czy po prostu w mieście. Warto więc je mieć w swoim samochodzie.