Przejdź do treści

Wynajem samochodów jako pomysł na biznes

Na polskich ulicach jest coraz więcej samochodów, a statystyczna rodzina ma ich co najmniej dwa. Auto zapewnia mobilność

, niezależność od rozkładu komunikacji miejskiej, czy wreszcie wygodę podróżowania. Jednak z drugiej strony powstaje coraz więcej wypożyczalni samochodów. Jak to możliwe, skoro większość osób ma własne auto, a jeśli go nie ma to po prostu podróżuje autobusami?

Długoterminowy wynajem aut

wynajem samochodów osobowychOtóż sprawa wygląda tak, że jest wiele powodów, dla których wypożyczane są samochody. Nasz pojazd jest w naprawie, a my nie chcemy dojeżdżać busem. Nasze auto jest dobre na co dzień, ale na rodzinny wyjazd na wakacje potrzeba nam czegoś większego. Jedziemy na biznesową konferencję i chcemy mieć bardziej prestiżowe auto. Powody można mnożyć. Auta wypożyczane są na jeden dzień, jak i na dwa tygodnie lub dłużej. Firmy powiększają w ten sposób swoją flotę, czy dają pracownikom auta firmowe. Nie oni płacą ubezpieczenia, a jedynie zajmują się tankowaniem. Wynajem samochodów osobowych na dłuższy czas jest też atrakcyjny cenowo (cena za dobę jest niższa, w wypożyczalni często można negocjować ceny). Jak wygląda biznes w tej branży? Dobra wypożyczalnia powinna mieć przynajmniej kilka samochodów różnego typu. Jeden woli małe auta miejskie, a inny potrzebuje pojemnego kombi.

wynajem samochodów osobowychWiększość osób, które z różnych względów nie mogą w danej chwili jeździć swoim autem wybierają pojazdy tego samego producenta, czy nawet ten sam model. Wtedy przyzwyczajenie się do nowego samochodu jest łatwiejsze. Warto jest zatem stawiać na popularne modele. Trzeba też sprawdzić jakie ceny ma konkurencja by dopasować się do aktualnego cennika rynkowego. Właściciel wypożyczalni samochodów powinien dbać o to, by jego auta były względnie nowe (nie starsze niż kilka lat), w pełni sprawne, z aktualnym przeglądem technicznym. Muszą być także czyste i zadbane. Wypożyczalnia jak każda firma musi oczywiście mieć swoją stronę internetową

, a na niej informacje o oferowanych autach, wraz z cenami oraz danymi kontaktowymi (mapka dojazdu się przydaje). Można wprowadzić także internetową rezerwację aut, listę dostępności poszczególnych modelów. To bardzo ułatwia klientowi podjęcie ostatecznej decyzji. Wynajem samochodów nie tylko osobowych to dochodowy pomysł na biznes.

Początkowe duże wydatki się zwracają, a koszty cykliczne (tankowanie, przegląd, ubezpieczenie OC, opcjonalnie też AC) nie są aż tak wysokie. Warto zatem rozważyć kwestię wejścia w biznes usług motoryzacyjnych, szczególnie jeśli ktoś zna się na różnych markach samochodów i ma doświadczenie w pracy z klientem.