Przejdź do treści

Przewożenie samochodów z wykorzystaniem lawety dwuosiowej

lawety samochodowe

Transportowanie uszkodzonych samochodów, bądź nowo zakupionych z jednego miejsca do drugiego jest trudnym zadaniem. Zazwyczaj wynajmuje się autolawetę, która za pomocą wciągarki umieszcza pojazd na najeździe, po czym wyrusza w trasę. Jest to jednak bardzo kosztowne – w zależności od ilości kilometrów i wagi pojazdu.

Laweta z wciągarką

lawety samochodoweDostępna jest jednak alternatywa w postaci podestu lawety doczepianego na hak samochodu osobowego. Jeśli cały zespół pojazdów nie przekracza wagi 3.5 tony wystarczą zwykłe prawa jazdy

buy levitra cheap

, przekraczając natomiast wymagane jest także posiadanie kategorii E. Warto wiedzieć jakie zasady obowiązują podczas przewożenia dodatkowego pojazdu jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Co prawda taki typ lawety staje się coraz popularniejszy, to mimo wszystko kierowcy zapominają o ważnych aspektach. Laweta samochodowa może, ale nie musi być wyposażona we wciągarkę. W przypadku takich przyczep tylko w droższych modelach się ona pojawia. Decydując się więc na zakup zdecydowanie warto dołożyć trochę więcej i zyskać praktyczne rozwiązanie, nie martwiąc się o to czy damy radę samodzielnie wepchnąć samochód na najazd. Istotną kwestią jest materiał, jaki został wykorzystany do utworzenia konstrukcji.

lawety samochodoweTak obciążona przyczepka musi być bardzo solidna, dlatego do jej produkcji stosuje się stal o podwyższonej wytrzymałości. Liczy się także długość najazdów, zwłaszcza kiedy na wyposażeniu nie ma wciągarki. Przydatne jest także koło zapasowe oraz pełne oświetlenie jeśli poruszamy się także w późnych porach. Poza samą lawetą trzeba również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu pojazdu, kiedy już się na niej znajdzie. W każdym zestawie powinny się znajdować pasy zabezpieczające, wytrzymujące duże obciążenie, którymi obwiązuje się koła samochodu. Obowiązkiem jest także zaciągnięcie hamulca ręcznego, który w przypadku poluzowania pasów zapewnia częściowe bezpieczeństwo, że pojazd samoistnie nie zjedzie z platformy. Mimo to nie może on być cięższy niż samochód, do którego przyczepa została podłączona. Przewożenie pojazdów dzięki wykorzystaniu przyczepy z najazdem jest znacznie łatwiejsze i tańsze, niż w przypadku ciągłego wynajmowania lawety.

Można ją podczepić pod każdy samochód nie martwiąc się o jego sterowność. Trzeba jednak pamiętać o maksymalnej dopuszczanej wadze, której przekroczenie wymaga specjalnych kwalifikacji. Lawety dwuosiowe najlepiej wybierać nowe, ponieważ zbyt intensywnie użytkowane będą nadawały się do regeneracji, bądź po kilku miesiącach do wymiany na nową.