Przejdź do treści

Kiedy można odzyskać VAT z zagranicy?

vat

Od pewnego czasu polscy przedsiębiorcy poszukują skutecznych sposobów na ograniczenie wydatków, związanych z funkcjonowaniem ich firm. Jednym z bardziej skutecznych sposobów wydaje się być ubieganie się o zwrot podatku VAT, zapłaconego za granica. Jest to możliwe w pewnych, ściśle określonych przypadkach.

Jak odzyskać VAT z zagranicy?

vatOdzyskanie VAT-u wydaje się być najlepszym rozwiązaniem w przypadku firm, które ponoszą bardzo wysokie koszty w związku z działalnością swojej firmy również na rynku zagranicznym. W takim wypadku sprawdzone odzyskanie vat z zagranicy wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać

, że w trakcie ubiegania się o zwrot tego podatku, zapłaconego za granicą, konieczne jest dostosowanie do wymogów prawnych obowiązujących w danym kraju. Ważne jest jednak dostosowanie się do pewnych zasad, które mogą wykluczać odliczanie zagranicznego podatku naliczonego. Bardzo często dzieje się tak w przypadku podatku od mniejszych transakcji, na przykład związanych z zakupieniem paliwa na zagranicznych stacjach. Aby tego uniknąć, konieczne jest dostosowanie się do artykuły 89 ustawy o podatku VAT. Mówi ona, że chcą starać się o odzyskanie tego podatku konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w formie elektronicznej, który nazywany jest wnioskiem VAT-REF.

 

pieniądzeMożna jednak uzyskać taki zwrot jedynie w tych przypadku, gdy dany podmiot gospodarczy może się ubiegać również o krajowy zwrot podatku. Ważne jest również, aby firma ubiegająca się o zwrot, nie posiadała w tym zagranicznym kraju swojej siedziby zarówno prowadzenia działalności gospodarczej, jak i stałej siedziby, z której prowadzonych jest większość transakcji. W przypadku, gdy takie czynniki istnieją, firma może ubiegać się o zwrot jedynie według prawa podatkowego obowiązującego w danym kraju. Cała procedura jest jednak zazwyczaj wtedy znacznie bardziej skomplikowana, jak również mniej opłacalna. Bardzo pomocne w procedurze odzyskiwania Vat-u mogą być firmy, które zajmują się pośrednictwem w takich działaniach. Przedstawiciele takich firm doskonale zaznajomione są zarówno z polskim prawem podatkowym, jak i tym, który jest obowiązujący w kraju, z którego dana firma chce ubiegać się o zwrot.

Od pewnego momentu firmy działające na terenie Polski oraz, jednocześnie, na terenie innych krajów europejskich zaczęły poszukiwać i stosować różne metody, które pozwoliłyby im na zmniejszenie kosztów utrzymania przedsiębiorstwa. Jednym z takich, bardziej skutecznych sposobów, może się okazać odzyskanie podatku Vat, zapłaconego za granica. Dotyczy to w szczególności takich firm, jak na przykład te transportowe.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.impolsarl.com!