Przejdź do treści

Jakie akumulatory do łodzi warto stosować?

akumulatory do jachtów

Zdecydowanie najczęściej stosowanym rodzajem akumulatorów fabrycznie w łodziach oraz jachtach, są te typu elektrolitowego. Pewne cechy takich akumulatorów powodują jednak, że powinno się przemyśleć ich wymianę zaraz po zakupie łodzi. Wydaje się, że rodzajem akumulatora który w przypadku łodzi sprawdzać się będą najlepiej, są akumulatory żelowe.

Ważne cechy akumulatora żelowego

akumulatory do jachtówAkumulatory żelowe posiadają bardzo ważne z punktu widzenia każdego użytkownika łodzi cechy, które powinny zachęcać do ich stosowania w takich właśnie celach. Warto przede wszystkim pamiętać, że płynięcie łodzią jest związane z duża liczbą wstrząsów, które mogą powodować nawet często zmianę położenia akumulatora. Bardzo często, w trakcie wielogodzinnych rejsów, dojść może do znacznych zmian temperatur, szczególnie temperatury wody, co również negatywnie przekładać się może na stan fabrycznie zainstalowanego w łodzi akumulatora. Zazwyczaj, na skutek oddziaływujących na nie czynników tego typu, akumulatory elektrolitowe po prostu się rozładują, co może się okazać bardzo niebezpiecznym zjawiskiem.

jachtZdecydowana większość oświetlenia na łodzi czy też jachcie, jak też i urządzenia umożliwiające ogrzewanie pokładu, czy też urządzenia nawigacyjne, są zasilane przez energię elektryczną. aby zapewnić sobie nieprzerwany dostęp do odpowiednich ilości mocy na łodzi, warto zastosować akumulator do łodzi i jachtów, wykonany w technologii żelowej. Akumulator tego typu, jest odporny na zdecydowaną większość wymienionych wcześniej czynników. Nie sprawiają na nim wrażenia na przykład wstrząsy, przede wszystkim ze względu na znacznie bardziej zwartą oraz skoncentrowaną strukturę elektrolitu. Nie robią na nim wrażenia także zmiany temperatur, oraz, co jest zdecydowanie najbardziej istotne, akumulator tego typu ustawiony może być w praktycznie dowolnej pozycji. Co więcej, czas ładowania takiego akumulatora okazuje się być znacznie skrócony, przy jednoczesnym dłuższym czasie jego rozładowywania się, na co nie wpływają żadne czynniki zewnętrzne.

W obecnym czasie, poszukując odpowiedniego akumulatora do łodzi oraz jachtów, przede wszystkim wybiera się akumulatory żelowe. Wyróżniają się one bowiem całym szeregiem niezwykle ważnych zalet, związanych bezpośrednio przede wszystkim z ich większą odpornością. Wynika to z innego rodzaju elektrolitu, który jest w nich zastosowany. Ma on formę żelu, wyróżnia się zdecydowanie bardziej stałą, skoncentrowaną formą, przez co nie sprawiają na nim wrażenia wstrząsy, zmiany temperatur, oraz zmiany położenia akumulatora.

Więcej na: https://leria.com.pl/