Przejdź do treści

Jak przeprowadzić regenerację głowicy?

regeneracja głowicy - małopolskie

Głowica należy do jednych z bardziej istotnych komponentów w silniku samochodowym. Z tego właśnie względu bardzo ważna jest jej regularna i prawidłowo wykonana konserwacja. Co więcej, to właśnie głowica w większości przypadków odpowiadać może za spadek wydajności danego silnika i całego samochodu.

Kiedy zdecydować się na regenerację głowicy?

regeneracja głowicyGłowica należy do tych zdecydowanie najważniejszych komponentów każdego samochodu. Wpływa w dużym zakresie na to, jaką wydajność osiąga silnik i jak długo będzie ją w stanie utrzymywać. W sytuacji, kiedy podzespół ten zaczyna szwankować może mieć to ogromny wpływ na wygodę prowadzenia auta. Dlatego też w takiej sytuacji konieczna może być regeneracja głowicy, wykonywana jedynie w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Warto pamiętać, że kompleksowo wykonywane prace regeneracyjne tego podzespołu składają się zazwyczaj z kilku odrębnych, bardzo istotnych etapów. Ich wykonanie zależne jest przede wszystkim od tego, do jakich zniszczeń doszło w tym podzespole i których elementów wspomnianego komponentu dotyczą. Regeneracja głowicy w większości przypadków odnosić się może zarówno do jej zewnętrznej części, jak i do jej wnętrza. W tym pierwszym przypadku obejmować ona będzie przede wszystkim szlifowanie jej powierzchni.

regeneracja głowicy - małopolskieW przypadku konieczności regeneracji jej wnętrza, wykonywane w takiej sytuacji prace są zazwyczaj bardzo złożone. Wymagają one w takiej sytuacji znacznie głębszej ingerencji w strukturę danego sprzętu i mogą polegać na wymianie prowadnicy, sprawdzeniu i ewentualnej korekcie stanu łożyskowania wałka rozrządu. W pewnych sytuacjach konieczne może być również profesjonalnie wykonana naprawa gniazd zaworowych. Opisywane prace wymagać mogą przede wszystkim wykorzystywania nowoczesnego sprzętu, jak również posiadania doświadczenia. Z tego też względu regeneracja głowic nigdy nie powinna być wykonywana samodzielnie, niezależnie od posiadanej wiedzy motoryzacyjnej. Źle przeprowadzone prace mogą doprowadzić do pogłębienia problemów z głowicą silnika, a nawet skutkować mogą jego całkowitym uszkodzeniem.

Silnik samochodu składa się z szeregu elementów przekładających się w dużym stopniu na jego wydajność. Do jednych ze zdecydowanie najbardziej istotnych zaliczyć trzeba głowicę silnika, która od czasu do czasu wymagać może regeneracji. W takiej sytuacji należy zlecić wykonywanie wspomnianych prac doświadczonym profesjonalistom, dysponującym profesjonalnym sprzętem, jak również i doświadczeniem. Tylko w takiej sytuacji nie dojdzie do przypadkowego, trwałego uszkodzenia silnika.