Przejdź do treści

Awarie wtryskiwaczy i ich naprawa

Silniki diesla kojarzy się kierowcom z dużą mocą silników o małych pojemnościach. Związane to jest z dużym ciśnieniem bezpośredniego wtrysku, który generuje szybszy moment obrotowy regulując jak najmniejszą dawkę paliwa. Wymaga to bardzo drogich konstrukcji całego układu, aby zużywał się jak najmniej.

Diagnoza i naprawa wtryskiwaczy

naprawa wtryskiwaczyNie da się jednak uniknąć całkowicie awarii, którym najczęściej ulegają wtryskiwacze. Ich naprawa do niedawna wiązała się z dużymi kosztami, teraz zmieniła się technologia i można uniknąć całkowitej wymiany. Często mówi się o dużej komplikacji w budowie silników wysokoprężnych. Wprowadzono jednak takie rozwiązania, które pozwalają osiągnąć wysoką moc przy niskim zużyciu paliwa. Wpływa to jednak na częstsze awarie wtryskiwaczy, które muszą zostać poddane naprawie jak najszybciej. Naprawa wtryskiwaczy zależy przede wszystkim od dobrej diagnozy, jakiej muszą zostać one poddane. Najpierw jednak należy je wykręcić z pojazdu, by zostały dokładnie sprawdzone. Dopiero wtedy zostajemy poinformowani o tym, czy wtryski mogą zostać poddane regeneracji, czy jednak wszystkie trzeba wymienić. W większości przypadków udaje się odratować tak ważne elementy wtrysku paliwa i przeprowadza się wiele zabiegów, by doprowadzić je do całkowitej sprawności.

naprawa wtryskiwaczyTrzeba nie tylko je doszczętnie rozkręcić, ale również powymieniać sporo małych elementów, które później trzeba właściwie skonfigurować. Dlatego naprawa wtryskiwaczy powinna odbywać się w profesjonalnym warsztacie u specjalistów

, którzy przeprowadzili już wiele takich zabiegów. Serwisanci posiadają najwyższej jakości sprzęt, który wpływa na efekt ostateczny. Cena takiej usługi zależy od ilości naprawianych wtryskiwaczy oraz wartości wymienianych komponentów. Nie każdy wtryskiwacz można wyregulować w prosty sposób. Niektórych modeli się nie rozkłada na części, poddaje się je tylko czyszczeniu i przepłukiwaniu odpowiednim płynem, który czasowo rozwiązuje problem. Nadal jest to lepszym rozwiązaniem niż wymiana wszystkich wtryskiwaczy, która sięga często kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Każdy wtryskiwacz kiedyś ulegnie awarii, dlatego lepiej być zorientowanym jakie są pierwsze objawy, których rozpoznanie pozwala zapobiec wymianie wszystkich wtryskiwaczy.

Kiedy zdamy sobie z tego sprawę w odpowiednim momencie możemy poddać naprawie i uniknąć dużych kosztów wymiany. Profesjonalny warsztat posiadający właściwy sprzęt wykona taką usługę doprowadzając wtryskiwacze do użytku. A my będziemy mieli pewność, że samochód posłuży nam jeszcze przez wiele lat.